Értágulat, rosacea

Foglalj online!

+36702680858

 

Értágulatok GyIK

A 0,5-1 mm átmérőjű visszértágulatokat rendelőnkben hosszú pulzusú Nd:Yag lézerrel (olasz Quantasystem) kezeljük. Az érsebészek által alkalmazott injekciós érkezelés, a scleroterápia a hajszálerek esetén kevésbé hatásos és nem használható az arcon, a térd vagy boka területén.

Mik azok az értágulatok?

Nők és férfiak millióinak életét keserítik meg az arcon és a lábon kialakuló értágulatok. Megjelenésük változatos: vékony, különálló vonalak (seprűvéna), hálószerű labirintus, vagy fatörzsből elágazó ágakhoz is hasonlíthat. A pókvéna pedig onnan kapta a nevét, hogy maga a képlet egy csillaghoz, pókhoz hasonlít, melyben több apró véna ágazik ki egy központi pontból. Becslések szerint a 18 évesnél idosebb nők több mint 75%-ának van valamilyen formában értágulata. A vörös, kék vagy lila fonalszerű vonalak a test bármely részén kialakulhatnak, akár az arcon is, de leggyakrabban a csípőn, a vádlin vagy a fenéken jelennek meg. Kialakulásuk oka a vénákban uralkodó magasabb nyomással függ össze.

Ártalmas az értágulat az egészségre?

Az értágulat felületesen helyezkedik el a bőr alatt, és sokkal kisebb, mint a visszér. Mivel az értágulat sötét és felületes az elhelyezkedése, a legtöbb nőt nagymértékben zavarja. Az értágulatokkal kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy ártalmatlanok és semmilyen tünettel nem járnak. Az elváltozás csak kozmetikai jellegű.
 

Mi okozza az értágulatok kialakulását?

Az értágulatok kialakulását tipikusan a rendellenes véráramlás és a vérerek Értágulatokfalának meggyengülése okozza. Bármely állapot vagy tevékenység, mely a vénákra nyomást fejt ki (például hízás, tartós ülés vagy állás), hozzájárulhat a kialakulásukhoz.
 
Az értágulatok előfordulása az életkorral fokozódik, ezért időskorban gyakori. Az értágulatok kialakulásának genetikai oka is van, mert megjelenésük családi halmozódást mutat. Terhességben, leginkább a második trimeszterben gyakori az értágulatok kialakulása, melyet összefüggésbe hoztak a női nemi hormon, az ösztrogén szintjének emelkedésével. Az ösztrogén gyengíti a vénák falát, és hozzájárulhat az értágulatok kialakulásához.


Melyek az értágulatok kezelésének nem sebészi lehetőségei?

Az értágulatok kezelésének legkonzervatívabb kezelése a megfelelő illeszkedésű támasztó harisnya (kompressziós harisnyanadrágként is ismert) viselése. Ilyen harisnyát általában többféle stílusban és színben bármelyik gyógyszertárban beszerezhetünk. A zokni/harisnya érhet térd alá, vagy végződhet térd felett is. Sajnálatos módon azonban, ha már kialakult az értágulat, akkor még harisnya viselete mellett sem tűnik el.
Egyéb kezelési lehetőség a megfelelő bőrápolás, túlsúly esetén a fogyás, rendszeres testmozgás (különösen a gyaloglás), a tartós ülő vagy álló helyzet elkerülése, illetve ülés és alvás közben a lábak megemelt helyzetben való tartása. Azoknak, akik tartósan állnak, szünetet érdemes tartaniuk a lábfejek pihentetése érdekében.

Kezelés lézerrel

Mi a lézer szerepe az értágulatok eltüntetésében?

Az értágulatok legjobb és szakmailag legelfogadottabb kezelése a lézer. Az értágulatok lézeres eltüntetése könnyű, gyors és hatásos módja a felületes vénák kezelésének. A lézeres terápiát az orvostudomány már több mint 30 éve alkalmazza.
A technológiai fejlődésnek köszönhetően mára többféle lézert fejlesztettek ki. A lézer erősen fókuszált fénynyalábbal működik. A vénák kezelése során a fény hullámhosszát a vérben található pigmentnek megfelelően választják. A lézer felhevíti az apró vénákat és megsemmisíti azokat. A lézerfény fókuszált és nem károsítja a környező szöveteket. A véna 4-6 hét alatt felszívódik a szervezetben és eltűnik.


Milyen típusú lézert használnak az értágulatok kezeléséhez?

Az értágulatok kezelésére leggyakrabban használt lézer a hosszú pulzusú Nd: YAG lézerrendszer. Ez egy kéziműszer, melynek a végét hűtőegységgel látták el, amely minimalizálja a kezeléssel járó kellemetlenséget. Rendelőnkben az olasz gyártmányú QuantaSystem Q-Plus Star 1 hosszú pulzusú Nd:Yag lézerét használjuk.


Hogyan működik a lézer?

Az Nd: YAG lézer a bőrön keresztül behatol a felszínes véredénybe. A lézer által generált hő megalvasztja a véredényben található vért, amitől a véredény összeesik és elkülönül a környezetétől. A következő néhány hétben a vérér eltűnik, és a vért a szervezet falósejtjei eltávolítják. Az újabb lézeres terápiák minden egyes véredény esetén pontos energiadózisok adagolását teszik lehetővé anélkül, hogy a környező szövetekben a legkisebb károsodás keletkezne.
 


ÉrtágulatokFájdalmas a lézeres kezelés?

Kezelés során enyhe bizsergést érezhet a lézer működése közben. Ha valaki bármilyen mértékben fájdalmat érez, helyi fájdalomcsillapítást alkalmaznak 20 perccel az eljárás előtt.
 


Hogy érzi magát a páciens a lézeres kezelés után?

Az eljárás után nem sokkal enyhe duzzanatot érezhet a bőrön, amely a következő 2-4 órán belül el fog tűnni. Az érintett terület enyhén bepirosodhat, és esetenként véraláfutás is keletkezhet.


Szükség van-e bármilyen óvintézkedésre a lézeres kezelés után?

Lézeres kezelés után erősen javasolt tartózkodni a naptól. A gyógyulást elősegíti a támasztóharisnya viselése. A fájdalom minimális, és a páciens bármely vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót alkalmazhatja. Kezelés után nincs felépülési idő, rögtön visszatérhet szokásos tevékenységeihez.


Melyek a lézerterápia mellékhatásai?

Az érintett vénák feletti bőr vöröses lesz, kissé olyan, mintha macska karmolta volna meg. Ez rendszerint megszűnik a következő két napban.


Mikor mehetek vissza dolgozni a lézerkezelés után?

A pácienseket arra bátorítjuk, hogy azonnal térjenek vissza szokásos tevékenységeikhez.

Mennyi idő múlva egyértelműek az eredmények?

Az értágulatok lézeres kezelésének eredményei nem azonnal láthatók. A lézerterápia után a bőr alatti erek fokozatosan változnak sötétkékről világos piros színűre, majd végül 2-6 hét alatt eltűnnek.  A legtöbb páciens nagyon elégedett az eljárással, és megkönnyebbül, hogy nem kell tovább takargatnia a nem túl tetszetős ereket. Néhány esetben azonban a végeredmény hónapokig nem egyértelmű. A kezelt területek észrevehetően feltisztulnak, és legtöbb esetben a bőr minden soron következő kezelés alkalmával tovább javul. 

Hány kezelésre lesz szükségem?

A mérettől és a vénák számától függően 2-4 kezelésre lesz szüksége. A kezeléseket általában 4-6 hetente végezzük.
 

Melyek a lézerkezelés előnyei a scleroterápiával szemben?

  • Sokkal kevesebb mellékhatása lehet.
  • Kevésbé traumatikus a környező bőrre nézve, mint a scleroterápia.
  • A lézerkezelés sokkal kevesebb időt vesz igénybe.
  • Kevésbé fájdalmas, mint a scleroterápia.
  • A gyógyulás azonnali.
  • A lézerterápia arcon is alkalmazható.

 

Kezelés utáni tudnivalók

A kezelést követően forró fürdő, a napozás, a szauna 3-4 hétig kerülendő. Pörkösödés esetén tilos a vart levakarni. Ha nem öröklött hajlamról van szó, akkor segíthet a további seprűvénák kiújulásának megelőzésében a túlsúlytól, a szaunától, a forró fürdőtől, a szoláriumozástól és az erős napsugárzástól, tartós állástól és üléstől tartózkodás, illetve javasolt kényelmes cipő, ruhák hordása.
 
 

Melyek az értágulatok kezelésének egyéb módjai?

Ha konzervatív kezeléssel nem érik el a tünetek megfelelő enyhülését, illetve ha a vénák megjelenése zavarja a pácienst, egyéb kezelések is felkínálhatók az általános egészségi állapot függvényében. A vénák méretétől és elhelyezkedésétol függően az alábbi kezelések mérlegelhetők még:
  • Scleroterápia: Ez a módszer visszerek esetén nem alkalmazható, csak hajszálértágulatok esetén. Az eljárás során vékony tűvel tömény nátrium-klorid oldatot fecskendeznek a vénába. Az oldat irritálja a vénákat, és összeesésre készteti azokat. Idővel a véredény hegszövetté alakul és eltűnik. Legtöbb esetben számos kezelés szükséges az összes értágulat kezeléséhez. A scleroterápia mellékhatása lehet az injekció helyén kialakuló enyhe duzzanat, véraláfutás, bőrpír és viszketés. Ha az oldat kiszivárog a vénából, a bőr fájdalmas lesz és megkeményedik.
  • IPL fényterápia, villanófényes kezelés: A hajszálértágulatok kezelésének intenzív pulzáló fény (villanófény, IPL) segítségével károsítja vagy semmisíti meg szelektíven a rendellenes vénákat, köztük a seprűvénákat és kisebb éranyajegyeket. Ez a kezelés javasolható, amikor a scleroterápia vagy a lézerkezelés nem hatásos a felületes vénák kezelésében. A léziók méretétől és számától függően 2-4 kezelésre lehet szükség.
  • Sebészi elkötés/ véna kipreparálása: A hajszálértágulatokat szinte soha nem kezelik sebészi úton. Sebészeti beavatkozásra csak a nagyobb visszerek esetén van szükség.

Árak

Értágulatok kezelése

 
  Ár alkalmanként:
Lézeres kezelésnél 30 000 Ft-tól
Orcák 50 000 Ft
Orr vagy tenyérnyi terület 30 000 Ft

Képek

A kezelés előtt:
 
Értágulatok eltüntetése
 

3 kezelés után, 2 hónappal később:

Értágulatok eltüntetése

top