Bőrbetegségek
Psoriasis, Vitiligo

Az UVB-fényterápia kiváló hatékonyságot nyújt a psoriasis, vitiligo, ekcéma és lichen ruber planus betegségek kezelésében. Ez a kezelési forma gyakran javítja a tüneteket és jelentős enyhülést hoz a betegségek által okozott kellemetlenségekben.

Ismerje meg árainkat, lapozzon lejjebb vagy kattintson ide!

Keressen egyszerűen, kattintson az alábbi témák között arra, amiről bővebben szeretne olvasni!

UVB-fényterápia

A 311 nm-es UVB-fényterápia nagy előnye, hogy semmilyen súlyos mellékhatással nem jár, nem károsítja a belső szerveket és a bőrtünetek csökkentésével, illetve a teljes tünetmentesítéssel eredményesen hozzájárul a betegek fizikai és pszichés megterhelésének a csökkentéséhez. Az esetek 80 százalékában hatásos. A kedkenysávú UVB-fénnyel történő kezelés előnye másokkal szemben a terápiás effektus javulása és a mellékhatások csökkentése.

Az UVB-fénnyel kezelt bőrbetegségek ma még nem gyógyíthatók, csak tünetmentesíthetők: a bőrtünetek csökkennek vagy teljesen megszűnnek, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Fenntartó kezeléseket ajánlunk a tünetmentesítő kúra befejezésével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki.

Az egészségügyi szoláriummal történő kezelés amellett, hogy biztonságos és rendkívül hatékony, kényelkmes is, hiszen időtartama rövid, mindössze 10 másodperc és 8 perc között van. Mindez lehetővé teszi, hogy a betegek várakozás nélkül kerüljenek sorra. Az első vizsgálat során bőrgyógyász szakorvos határozza meg a besugárzások időtartamát és ütemezését, illetve a későbbiekben ellenőrzi a kezelés eredményességét.

borgyogyaszat_budapest_ekcema
Az UVB-fényterápia előnyei:

1. Hatékonyság: Az UVB-fényterápia hatékony kezelést nyújt számos bőrbetegség esetén, például a psoriasis és az ekcéma esetén. Sok beteg esetében jelentős javulást tapasztalnak a tünetekben.

2. Kevés mellékhatás: Az UVB-kezelés általában kevesebb mellékhatással jár, mint más kezelési lehetőségek, például a szisztémás gyógyszerek vagy a szteroidok alkalmazása.

3. Viszonylag gyors eredmények: Sok beteg észlel gyors javulást az UVB-fényterápia kezelését követően. Néhány héten belül jelentős enyhülést észlelhetnek a tünetekben.

4. Kezelési opció az érzékenyebb betegek számára: Az UVB-fényterápia biztonságosabb lehet azok számára, akik nem reagálnak jól más típusú gyógyszerekre, vagy akiknél más kezelési módok túl nagy kockázatot jelentenének.

5. Hosszú távú kezelési lehetőség: Az UVB-fényterápiát hosszú távon is alkalmazhatjuk, így tartósan kezelhetők bizonyos bőrbetegségek, anélkül hogy komolyabb mellékhatásokat okozna a kezelés.

Mi a pszoriázis (pikkelysömör)?

A pikkelysömör ún. immunmediált betegség, mely a bőrön és/vagy ízületeken nyilvánul meg. A lakosság 3%-át érinti.

A pikkelysömör akkor alakul ki, amikor az immunrendszer hibás jelzéseinek következtében a bőrsejtek (a keratinociták) túl gyorsan, a szokásos 28-30 napos ciklus helyett 3-4 naponként regenerálódnak. Ezek a fölösleges bőrsejtek a bőr felszínén vörös, pikkely szerű, hámló és gyulladt kiütéseket hoznak létre (többnyire egy-egy jellegzetes területen -fejbőr, testhajlatok, könyök, térd, körmök - jelennek meg), amelyek viszkedhetnek, vérezhetnek, és nagyon fájdalmasak lehetnek.

Leggyakoribb típusa az ún. plakkos pszoriázis, amelyben "léziónak" nevezett foltokban gyulladásba kerül a bőr, és ezüstöt fehér pikkelyek fedik. A pikkelysömör korlátozódhat mindössze néhány lézióra, de közepesen nagy vagy akár hatalmas kiterjedésű bőrfelületekre is kiterjedhet. A pszoriázs súlyossága emberről emberre változhat; a legtöbb embernél azonban enyhe.

borgyogyaszat_budapest_pikkelysomor

Fertőző a pikkelysömör?

Nem, a pikkelysömör nem ferőző. Nem lehet "elkapni", sem "továbbadni". Lehet, hogy a pikkelysömör léziói nem valami szépek, de nem fertőzőek, és nem számítanak nyílt sebnek.

Hogyan diagnosztizálják a pikkelysömört?

A pszoriázis diagnosztizálásához nem áll rendelkezésre speciális vérvizsgálat vagy diagnosztikai eszköz. Az orvos vagy egészségügyi szolgáltató rendszerint megvizsgálja az érintett bőrt, és megállapítja, hogy pikkelysömör okozza-e az elváltozást.

Gyógyítható a pikkelysömör?

Gyógymódja nincsen, de különféle kezelésekkel - ezek lehetnek helyi (bőrön alkalmazott) és szisztémás (a szervezet egészében ható) kezelések egyaránt - átmenetileg tünetmentessé tehető a szervezet. Az UVB-fényterápiával a bőrtünetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Fenttartó kezeléseket ajánlunk a tünetmentesítő kúra befejezésével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki. Gyakran több kezelést is ki kell próbálni mire kiderül, hogy a betegnél melyik válik be.

Mi váltja ki a pikkelysömör megjelenését?

Kiváltó ok lehet az érzelmi stressz, a bőr sérülése, bizonyos típusú fertőzések és bizonyos gyógyszerekre adott reakciók. A stressz lehet a pokkelysömör első fellángolásának oka, de a már kialakult pikkelysömört is súlyosbíthatja.

A pikkelysömör kiváltódhat a bőr sérült vagy traumatizálódott területein is. Ez az ún. Köbner-jelenség. Oltás, leégés és horzsolás/karmolás ugyanúgy kiválthatja a Köbner-reakciót. A Köbner-reakció kezelhető, ha kellő időben elkezdjük. Bizonyos gyógyszerektől, például maláriaellenes szerektől, a lítiumtól és bizonyos béta-blokkolóktól szintén fellángolhat a pikkelysömör.

Egyéb kiváltó ok lehet az időjárás, az étrend és az allergiák.

A kiváltó okok emberről emberre változnak, ezért ugyanaz az ok, ami az egyik embernél a pikkelysömör fellángolását okozza, semmilyen reakciót nem fog előidézni egy másiknál.

Image

Érintheti a pikkelysömör a test minden részét?

A pszoriázis leggyakrabban a hajas fejbőrön, a térden, a könyökön és a törzsön jelenik meg, de kialakulhat bárhol, beleértve a körmöket, a tenyeret, a talpat, a nemi szerveket és az arcot (de az ritka). A léziók gyakran szimmetrikusan jelennek meg, ami azt jelenti, hogy a test jobb és baloldalán ugyanazon a helyen.

Bármely életkorban előfordulhat pikkelysömör?

A pszoriázis leggyakrabban 15-35 éves korosztálynál jelentkezik, de bármilyen életkorban kialakulhat. A pikkelysömörben szenvedők mintegy 10-15%- ánál alakul ki 10 éves kor előtt. Olykor csecsemőknél is előfordulhat, de ez ritka.

Befolyásolja majd a pikkelysömör az életminőségemet?

A pikkelysömörben szenvedők javarészt normális életet élhetnek. A betegség miatt néhányaknál alacsony önbecsülés tapasztalható. A pikkelysömört a nyilvánosság gyakran félreértelmezi és megnehezíti a társadalmi érintkezést. Attól függően, hogy látható helyen vannak-e a bőrtünetek, befolyásolhatja a pikkelysömörben szenvedő beteg által végezhető munka típusát.

Az összes pikkelysömör-megbetegedés egyforma?

Nem, a pikkelysömörnek számos formája létezik. A leggyakoribb a plakkos pszoriázis. A pikkelysömör lehet enyhe, középsúlyos, nagyon súlyos, de akár munkaképtelenné is tehet.

Foltos (plakkos) pikkelysömör (az esetek 75-80%-a): Ezt a fajtát kiákkó, megvastagodott vörös bőrtünetek jellemzik, amelyeket ezüstfehér hámló réteg borít. Leggyakrabban a térden, a könyökön, a fejbőrön, a fülek mögött, a keresztcsonton, a köldökön, a farpofák között és a nemiszervek tájékán jelenik meg.

Pöttyös (guttate) pikkelysömör (az esetek 15-20%-a): Apró, változó átmérőjű pontszerű pikkelyekből álló kiütések jellemzik, amely nagy része a törzsön és néha az arcon található.

Puszturális (göbös) pikkelysömör (az esezek 2%-a): Általában idősebb betegeknél fordul elő. Új betegségként, vagy plakkos pikkelysömör kiújulásaként jelenik meg. Jellemzője elsősorban a kézfejen és a talpon megvörösödött bőr, nedvező léziók és intenzív pikkelyképződés.

Eritrodermás pikkelysömör (az esetek 1-2%-a): Ezt a típust gyulladt kiütések jellemzik, amelyek a testfelület nagy részénak, vagy akár az egész testfelületnek a vörösödésével járnak együtt, s fokozott hámlás jellemzi.

Inverz pikkelysömör: Általában testhajlatokban, ráncokban (pl. hónaljban, ágyékban, súlyosan elhízott személyek bőrhajlataiban) fordul elő. A kiütések általában simák és vörösek, de nem hámlanak.

A fejbőr pikkelysömöre (a pikkelysömöresetek 50%-a ): Ez plakk típusú pikkelysömör.

Image

Ekcéma

Az ekcéma (atópiás dermatitisz) a bőr krónikus, gyulladásos, az immunműködés egyensúlyának zavara miatt kialakuló betegsége. Jellemző tünetei a száraz, erősen viszkető bőr, amely a folytonos dörzsölés és vakarás miatt megvastagszik, a ráncok mentén és a bőrhajlatokban kisebesedik; a végtagokon a leggyakoribb. Rendszerint hullámokban jelentkezik: a beteg bőrfelület állapota egy időre jelentősen javul, majd időnként kiújul és fellángol az atópiás bőrgyulladás. A környezeti hatások (például a szappanok, a házi por, illetve a házipor-atka üledéke, táplálékkal bevitt vagy a légutakon keresztül bekerülő allergének, mosószerek) befolyásolhatják az ekcéma kialakulásának valószínűsgét, csakúgy, mint a betegség időnkénti fellángolását.

Az atópiás dermatitiszt azonban nemcsak külső hatás válthatja ki, hiszen ugyanaz a vegyi anyag nem okoz mindenkiben tüneteket, hanem a beteg szervezetétől, sőt, pszichés állapotától is függ, hogy kialakul-e az ekcéma (hajlam). Például állandó sztressz hatásnak kitéve romlik a szervezet ellenállóképessége.

Az ekcéma tünetmentesíthető: a bőrtünetek csökkennek vagy teljesen eltűnnek, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Ezért fenntartó kezeléseket ajánlunk a tünetmentesítő kúra befejeztével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki.

Image

Az ekcéa az egyik leggyakoribb bőrbetegség, a világ népességének 10%-a szenved valamilyen formájában. Az egyes anyagok irritáció (toxikus irritatív dermatitisz) vagy allergiás reakció (allergiás kontakt dermatitisz) révén okozhat bőrgyulladást.

Toxikus irritatív dermatitisz esetén valamilyen irritatív anyag a bőrön akut gyulladást hoz létre (kémiai anyagok, kozmetikumok): a bőr élénkvörös, meleg tapintású lesz, feszül, felszíne fényes lesz. A nagyfokú gyulladás következtében hólyagok, nedvedzés alakul ki, hámlás jelentkezik, égő, viszkető érzés kíséretében.

Az allergiás reakció esetében egy bizonyos anyaggal való érintkezés (néha az első érintkezés) még nem hoz létre reakciót, a következő alkalommal azonban már 4-24 órán belül viszketést és bőrgyulladást okozhat. A tünetek súlyossága változó, az enyhe bőrpírtól a hólyagképződéssel járó duzzanatig terjedhet. Először csak azon a helyen jelentkezik, ahol a bőr érintkezett az allergénnel, később a test más részeire is átterjedhet. A szervezet a már kialakult allergiát évekig "nem felejti el".

Mi a vitiligo (bőrpigmenthiány)?

A vitiligoban szenvedőknél különböző méretű fehér foltok alakulnak ki a bőrön, amelyek több helyen is megjelenhetnek. A foltok megjelenése a pigmentsejtek, vagy ún. melanociták pusztulásával függ össze, mert ilyenkor többé nem termelődik a melanin nevű pigment. Normális esetben a melanociták mindenhol jelen vannak a bőrben, a szőrtüszőkben, a szájban, sőt a központi idegrendszerben bizonyos helyein is. Vitiligo esetén a pigmentsejtek e területek bármelyikéről eltűnhetnek. A pigmentvesztés leggyakrabban az alábbi területeket érinti:

  • exponált területek: kézfej, arc, mellkas, felső területe (dekoltázs)

  • testnyílások körül: szemek, orrnyílások, száj, mellbímbók, köldök, nemiszervek

  • testhajlatokban: hónalj, lágyék

  • sérülések helyén: vágások, horzsolások/karmolások, égések

  • haj: korai őszölés a hajat, szakállat és egyéb szőrzetet érintően

  • a festékes anyajegyet közbetlenül körülvevő területeken

  • szem érhártyája

Image

Kinél alakul ki a vitiligo?

A vitiligo legalább a népesség 1%-át érinti. Az ebben a bőrbetegségben szenvedők legalább fele tapasztal bizonyosfokú pigmentvesztést 20 éves kora előtt, és a vitiligóban szenvedő összes beteg mintegy harmada számol be arról, hogy a családban másnak is van ilyen bőrproblémája. Habár a vitiligóban szenveedők többsége jó általános egészségnek örvend, esetükben magasabb az alábbiak kockázata:

  • hipertireózis vagy hipotierózis (pajzsmirigy túlműködése vagy alulműködése)

  • vészes vérszegénység (B12 vitamin hiánya)

  • Addison-kór (csökkent mellékvese-funkció)

  • foltos kopaszodás (hajhullás foltokban)

  • és/vagy uveitis (szemgyulladás)

Hogyan alakul ki a vitiligo?

A vitiligo kialakulása és a pigmentvesztés súlyossága betegenként eltér. A világos bőrű emberek általában nyáron érzékelik a pigmentvesztést, mert ilyenkor válik feltűnővé a vitiligo miatti fehér bőr és a napbarnított bőr különbsége. A sötét bőrű emberek a vitiligo kezdetét bármikor észlelhetik. Súlyosabb esetekben a pigmentvesztés az egész testet érintheti. Megjósolhatatlan, hogy mennyi lesz a pigmentvesztés az adott embernél. Betegség és stressz fokozhatja a tüneteket. A pigmentvesztés mértéke még az egyes vitiligo foltokon belül is eltérhet, és akár az is előfordulhat, hogy egy depogmentált bőrfelületet rendellenesen sötét karima határol a bőrön.

Mi határozza meg a bőr színét?

A bőr, a haj és a szemszínét normális esetben a melanin határozza meg. Ezt a festékanyagot (pigmentet) a melanocitáknak nevezett sejtek termelik. Ha a melanociták nem tudnak melanint termelni vagy ha a számuk csökken, kivilágosodik a bőr, vagy teljesen fehér lesz, mint például a vitiligo esetén.

Szegmentális vitiligo

Bizonyos emberek testén a vitiligo mindössze egy vagy csak néhány területre korlátozódik. Ezt nevezzük szegmentális vitiligónak. Előfordul, hogy bizonyos emberek egyszerre szenvednek szegmentáslis és generalizált (általános) vitiligóban.

Generalizált vitiligo

A legtöbb ember azt tapasztalja, hogy a vitiligo általános kialakulású leggyaklrabban kétoldali, ami azt jelenti, hogyha egy vitiligo folt megjelenik az egyik könyökön, akkor gyakran megjelenik a másikon is, nagyjából egyidejűleg.

Mi a leukoderma?

A leukoderma kifejezés a fehér bőr általános megnevezésére szolgál. Egy súlyosabb trauma, például égés elpusztíthatja a pigmentsejteket, és ez leukodermát okozhat. A vitiligo mindössze a leukoderma egyik változata.

Gyógyítható a vitiligo?

A korrekt válasz erre a kérdésre jelenleg az, hogy nem. A vitiligót valószínűleg többféle egymásra ható speciális tényező okozza. Kutatásokkal sikerült jobban megismermni a vitiligo fizikális és pszichoszociális aspektusait, de a betegség oka és gyógymódja ismeretlen. A vitiligo ma tünetmentesíthető.

Image

A vitiligo kezelése

A vitiligo nem gyógyítgató, csak tünetmentesíthető: a bőrtönetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Ezért fenttartó kezeléseket ajánlunk a tünetmentesítő kúra befejeztével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki. A bőr bizonyos részein pigmenthiányos, éleskonúrú fehér foltok alakulnak ki a melanociták (etéktermelő sejtek) hiánya miatt, vagy mert azok nem termelnek pigmentet. A beteg bőrfelületnke semmilyen védekezőképessége nincs a fénnyel szemben, így enyhe napsütés hatására is begyulladhat, felhólyagosodhat. Az UVB-fényterápia hatására a fehér foltok területén apró pigmentszigetek kezdenek kialakulni, s az esetek kétharmadában több mint 75%-os a repigmentáció. Kéz- és lébfej esetében sajnos ritkán tapasztalható 25-30%-nál nagyonn repigmentáció. A vitiligos betegek közel harmadában a betegnek vagy családtagjainak autoimmun betegsége is van, amely leggyakrabban a pajzsmirigyet érinti (pl. Basedow-kór vagy Hashimoto thyreoiditis). Ezért ajánlott a vitiligós betegek számára egy laborvizsgálat (vérvétel), amely kimutatja a jelenlévő autoantitesteket, és pajzsmirigy funkcióit is ellenőrzi, így a betegség időben felfedezhető és kezelhető. A teszt díja: 14.000.- Ft , az összeg a vizsgálat díjat nem tartalmazza.

Lichen ruber planus

A lichen ruber planus visszatérő, viszkető kiütés, vagy egy gyulladásos kiütéses terület a bőrön. Apró, elkülönült lila csomók (a szájban szürkés foltok) megjelenésével kezdődik, majd ezek összeolvadásával érdes felszínű, hámló plakkok jönnek létre. Nem ritka állapot, a lakosság 2%-a szenved tőle, leggyakrabban középkorúaknál fordul elő. A betegek gyakrabban nők, mint férfiak.

Nem gyógyítható, csak tünetmentesíthető: a bőrtünetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Ezért fenntartó kezeléseket ajánlunk a kúra befejezésével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki. A betegség hirtelen és fokozatosan is kezdődhet.

A licher ruber planus betegségnek a nyálkahártyán lévő tüneteit nem, csak a bőrtüneteket kezelhetjük UVB-fényterápiával!

A kialakulásának oka ismeretén; külső vagy belső antigénnel szembeni immunválasz. Egyes gyógyszerek, vegyszerek vagy fertőző kórokozók (eslősorban arany, bizmut, arzén, kinin, kinidin, kvinakrin) a betegségre jellemző tüneteket válthatnak ki. Maga az elváltozás nem fertőző. A betegségek 20%-ban a tünetek visszatérnek. A kiütések csaknem mindig viszketnek, általában lilásvörös, sokszögletű, a környezetből kiemelkedő, tömör tapintatú, oldalfényben jellegzetesen fénylő felszínű foltok. A vakarásnyomok helyén új elváltozások jelennek meg, s a tünetek elmúlását követően olykor sötét elszíneződé marad vissza.

A kiütések rendszerint szimmetrikusan oszlanak meg a testen- a leggyakrabban a törzsön, a csuklók belső felszínén, lábszárakon, a hímvessző makkján és a hüvelyben. A lichen ruber planus-ban szenvedők felében szájüregi fekélyek is kialakulnak. A lábszárakon a kiütés különösen nagy, vastag és hámló lehet. A kiütések olykor foltos kopaszsághoz vezethetnek.

A lichen ruber planus hatékonyan kezelhető szűkspektrumú UVB-fénnyel. Jellemzően a betegek 55%-a teljesen tünetmentesedik, a másik 20%-a csak részben: a tünetek 75%-ban.

ÁRLISTA

UVB-fényterápiás kezelések

Szakorvosi vizsgálat30 000 Ft

Szakorvosi kontrollvizsgálat* Ingyenes a kezeléssorozat alatt

1 UVB-fényterápiás kezelés3000 Ft

Kézfejre/ talpra/ hajas fejbőrre

10 vagy korlátlan számú UVB-fényterápiás kezelés 30 napon belül27 000 Ft

Kézfejre/ talpra/ hajas fejbőrre

1 UVB-fényterápiás kezelés4000 Ft

Teljes testre

10 vagy korlátlan számú UVB-fényterápiás kezelés 30 napon belül36 000 Ft

Teljes testre

Félévnél hosszabb kihagyás után visszatérő betegek szakorvosi vizsgálata 30.000.- Ft.

Csatlakozzon hozzánk és legyen a Medaid csapat tagja!

Várjuk szakorvosok és ápolónők jelentkezését.

Angol nyelvtudás szükséges!

A jelentkezéseket az info@medaid.hu e-mail címre várjuk!